top of page
Search
  • Writer's pictureRav Hayim Leiter

אני אחתן את ארטיום דולגופיאט

Updated: Jun 16, 2023


יש המון דיבור בקהל שלנו שארטיום דולגופיאט, האיש השני שזכה במדליית זהב אולימפית בתולדות ישראל, אינו יכול להתחתן. אבל זה לא בדיוק האמת. לפי הראיון של 103FM, אמו של דולגופיאט איננה יהודייה אבל אביו כן יהודי. יש אומרים שיש לו בעייה בגלל שאין נישואים אזרחיים בישראל. אין ספק שאם יש, בעייתו נפתרת. אבל הבעייה היא גם עם הרבנות הראשית. אני, כמותם, מחייב גיור בשבילו ובשביל ארוסתו אם הם רוצים להתחתן כדת משה וישראל, אבל זה לא סוף הסיפור.


ארטיום דולגופיאט הוא מקרה של "זרע ישראל", כלומר שאחד מהוריו יהודי אבל הוא עצמו לא יהודי לפי ההלכה. הרבנות, בדרך כלל, מתייחסת לאלו כ״גויים״ לכל דבר ותהליך הגיור די ארוך (כמו כמעט הכל עם הרבנות). אבל לא ראוי להתנהג לאנשי זרע ישראל כאילו שאין להם קשר ליהדות בכלל, במיוחד בארץ.


כאשר מישהו כמו ארטיום דולגופיאט חי בארץ ישראל כמעט כל חייו, והוא ישראלי לפי הממשלה, עיקרי היהדות הם התרבות שעליו גדל. בגלל הסיבה הזו בלבדף יש לקצר את תהליך הגיור שלו. האנשים האלה מכירים את היהדות, את החגים, והכי חשוב - את המשמעות של הטלת גורל חייהם עם עם ישראל. הם היו חיילים בצבא ומרגישים כמו יהודים במהותם. הגיע כבר זמן שנתייחס אליהם כך.


אני ממש לא דעת יחיד בעניין זה. הרב חיים אמסלם הוא אחד המצדדים החזקים ביותר להצטרפות זרע ישראל לעם ישראל. בארגון שלו "זרע ישראל", הממשיך במנהגי רבני ספרד, עובדים קשה לשנות את דעת הרבנות ולגייר הורים וילדים של נישואים מעורבים. הרב אמסלם כתב נכון שרבנים המחמירים בגיור מקילים בהתבוללות ואנחנו חייבים להקל את דרכם ליהדות.


דבר פשוט שביכולתנו להקל עליו הוא עניין קבלת המצוות. הרב אמסלם אומר, ״הרבנים שהלכו בדרך זו [לשוות קבלת מצוות לקיום המצוות] שכחו כי ׳קבלת המצוות׳ עצמה אינה כי אם מדרבנן (טוב טעם ודעת, קי"א) והיא אך למצוה מן המובחר (שו"ת הרדב"ז ד, פז). דרך זו ממיטה אסון על היהדות. היא אינה מאפשרת לגייר, מרחיקה רבים מלהצטרף לעם היהודי, ולא זו בלבד, היא גם דוחפת רבים שהם מזרע ישראל להתבולל בנישואי תערובת כשאין להם מוצא ודרך להצטרף לעם היהודי.״


אבל יש לנו בעייה יותר גדולה מעניין זרע ישראל בלבד. המקרה של ארטיום דולגופיאט פותח את הדיון אודות 300,000-400,000 האנשים בארץ ישראל שיש להם מעמד "אזרח" לפי המדינה אבל אינם יהודים לפי ההלכה. בנוגע לאזרחים ששני הוריהם אינם יהודים - היינו הך! כמו שאמרתי, אם הם גדלו בארץ, והם מרגישים כמו יהודים, תהליך הגיור שלהם גם חייב להיות קצר יותר. אסמכתא לדבר מופיעה ביבמות מז. כאשר הגמרא מדברת על תהליך הגיור, הגמרא משתמשת במילה ׳מיד׳ לפחות שלוש פעמים. הגרים חייבים בברית מילה (אם עוד לא עברו) וקבלת מצוות, אבל הגיור עצמו היה בדיוק כך: מיד. ולהלן ביסוס לרעיונות כזה, בשנת השבעים, הרב שלמה גורן גייר את הלן זיידמן ביום אחד. והיא התגוררה עם החבר חלוני שלה שהיה כהן.


כבר כמה שנים אני יושב בבית דין שאין לו קשר לרבנות הראשית. אנחנו מגיירים אנשים בתהליך קצר, והסיבה ברורה. הישראלים האלה הם כיהודים לכל דבר ועניין. רובם אינם יודעים שאינם יהודים עד שמתגייסים לצבא. כאשר הם עומדים לפני בית הדין שלנו, אנחנו אומרים להם שיש להם נפש יהודי אבל תהליך זה רק מוסיף את האלמנט ההלכתי ליהדותם.


רוב הגרים באים לבית הדין שלנו לקראת חתונתם. זה נותן לי המון נחת לעזור לאנשים אלו להתגייר ולהתחתן עם הנפש התאומה שלהם בצורה המשמעותית ביותר ונטול-מתח ככל האפשר. הדרך ליהדות אינה צריכה להיות בעלת-כאב ועוגמת נפש. עלינו לעשות כמיטב יכולתנו לקבל את פניו של כל מי שרוצה להיות חלק מהעם היהודי בזרועות פתוחות, אך במיוחד אלה שחיו כיהודים כל חייהם.


אני לא מכיר את ארטיום דולגופיאט אישית ויש סיכוי שאני מניח לגביו הרבה הנחות. אבל אם אתה כאחד הגרים שאנחנו פוגשים בדרך כלל, ואתה מרגיש יהודי, ורוצה להיות חלק מעם ישראל, אפילו אם לא זכית במדליית זהב אולימפית, בית הדין שלנו ישמח לקבל אותך ולכבוד יהיה לי להיות מסדר הקידושין שלך בחתונה הלכתית.


__


זה פרסם בערוץ 7 אבל הקפאו אותו לאיזו סיבה

41 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page